Pn - Pt  8:00 - 16:00

umów termin
realizacji usługi

81 502 15 06

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebookfacebook

twittertwitter

 

Kiedy i dlaczego wymieniać olej silnikowy?

Olej samochodowy

Dlaczego trzeba wymieniać olej?

Wymiana oleju jest niezbędną czynnością, zapewniającą trwałość jednostki napędowej w pojeździe. Olej zmniejsza tarcie elementów, które poruszają się wewnątrz silnika i pomaga w prawidłowym odprowadzaniu ciepła. Zwiększone tarcie i podwyższona temperatura będą przyczyniać się do szybszego zużycia silnika, a także zwiększać jego awaryjność i podatność na uszkodzenia. Olej zmniejsza opory pracy silnika, uszczelnia komory spalania, zmniejsza hałas, chroni przed korozją i odprowadza zanieczyszczenia, zatrzymywane przez filtr. Regularne kontrolowanie stanu oleju leży zatem w interesie każdego kierowcy, któremu zależy na bezproblemowym funkcjonowaniu auta. Czynność ta ma zasadnicze przełożenie na bezpieczeństwo w trakcie jazdy, dlatego nie można jej bagatelizować. Dodatkowo, olej odpowiada za chłodzenie silnika. Bez optymalnej ilości tego płynu, silnik jest gorzej chroniony. Olej silnikowy jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym.

 

Kiedy wymieniać olej?

Poziom oleju sprawdzamy raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą. Pamiętajmy, że podczas kontroli auto musi stać  na równym podłożu, a silnik nie może być rozgrzany. W przypadku zbyt małej jego ilości, należy go uzupełnić. Rodzaj oleju dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. Parametry oleju związane są z jego lepkością, uzależnioną od konkretnych warunków atmosferycznych. Sugerowany czas na wymianę oleju również znajdziemy w zaleceniach producenckich. Miejmy jednak na uwadze, że tendencja do wydłużania okresu, po którym należy wymienić olej nie zawsze jest słuszna. Zalecenie 50 tysięcy kilometrów według większości mechaników jest przesadne. Rekomenduje się wymianę oleju średnio co 20 tysięcy kilometrów, aby zachować jego właściwości smarne i antykorozyjne. W przypadku aut eksploatowanych głównie w mieście lub posiadających instalację gazową, okres ten zmniejsza się do 10 tysięcy kilometrów. Przy wymianie oleju istotny jest dobór odpowiedniego rodzaju płynu oraz wymiana filtra. Z tego względu najbezpieczniej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego warsztatu.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.