Pn - Pt  8:00 - 16:00

umów termin
realizacji usługi

81 502 15 06

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebookfacebook

twittertwitter

 

Co trzeba wiedzieć o geometrii kół?

Geometria kół

Geometria kół to istotny czynnik, odpowiadający za precyzję prowadzenia i mający bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy. Najistotniejszym parametrem geometrii kół jest ich zbieżność. Zbieżność kół jest odpowiedzialna za przenoszenie sił pomiędzy oponami, a podłożem. Jej prawidłowa regulacja wpływa na kierowalność pojazdu i stabilność jazdy. Na czym konkretnie polega geometria kół, kiedy należy ją skontrolować, dlaczego warto to robić i czy można ją ustawić samodzielnie? Przekonajmy się.

Czym jest geometria kół i za co odpowiada?

Za geometrię kół odpowiada kilka parametrów. Należą do nich przede wszystkim zbieżność kół oraz kąt ich pochylenia. Zbieżność kół to takie ich ustawienie, w którym odległość pomiędzy oponami przedniej osi jest mniejsza niż odległość pomiędzy oponami osi tylnej. Na zbieżność kół wpływa również ich odchylenie od równoległości. Rozbieżność kół sprawi, że oś ich obrotu nie będzie prostopadła do kierunku jazdy. W takiej sytuacji zmniejszy się przyczepność kół do podłoża, a pojazd może zachowywać się nieprawidłowo nawet przy niewielkich zmianach kierunku. Przednie koła muszą być skierowane lekko do wewnątrz – wówczas kąt ich pochylenia jest ujemny. Kąt pochylenia tylnych kół z kolei powinien wynosić 0 stopni. W ramach geometrii kół można również sprawdzić:

  • kąt pochylenia i wyprzedzenia sworznia zwrotnicy
  • kąt różnicowy mechanizmu kierowniczego
  • wysokość pojazdu
  • przesunięcie koła

 

Odpowiednio ustawiona geometria kół nie tylko wpływa na bezpieczeństwo układu kierowniczego, ale również zmniejsza opory (czyli przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa), przedłuża żywotność opon i zwiększa komfort jazdy. Dodatkowo, dzięki niej elementy układu kierowniczego i układu zawieszenia nie się zużywają zbyt szybko, co ma istotny wpływ na kwestie finansowe.

 

 

Jak i kiedy regulować geometrię kół?

Geometrię kół kontrolujemy przede wszystkim regularnie. Jest to konieczne zwłaszcza po wymianie opon, naprawie zawieszenia lub układu kierowniczego, po kolizji lub wypadku, a nawet po wjechaniu w większą dziurę. Regulacji geometrii kół należy bezzwłocznie dokonać, jeśli zauważmy, że auto nie zachowuje odpowiedniego toru jazdy („ściąga”), reakcja samochodu na ruch kierownicą jest opóźniona lub że bieżnik zużywa się nierównomiernie. W przypadku braku sygnałów alarmowych, mechanicy zalecają kontrolę i regulację geometrii kół raz w roku – najwłaściwiej po okresie zimowym. Pamiętamy, że nie ma możliwości samodzielnego wyregulowania geometrii kół. Można ją przeprowadzić tylko w wyspecjalizowanym zakładzie mechanicznym, dysponującym odpowiednim sprzętem.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.